Togg-1

TOGG Hakkında Önemli Bilgiler 

Dünya otomotiv endüstrisinde elektrikli araçlarla ilgili çalışmalar hız kesmeden devam ederken, Türkiye’de de bu yönde büyük bir atılım yapıldı ve ilk yerli otomobilin prototipi görücüye çıktı. Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu tarafından yürütülen araştırma geliştirme çalışmaları sonucunda 5 farklı modelde üretilecek olan elektrikli otomobiller, ileri teknolojileriyle büyük beğeni topladı. Önce C-SUV, ardından C-Sedan modelinin üretilmesi beklenen yerli otomobiller, 1960’lı yıllarda geliştirilen DEVRİM otomobilleri dışında ülkemizin ilk yerli otomobili olma unvanını da taşıyor. talihsizlikler nedeniyle üretilemedi. Peki, TOGG nedir? Yerli otomobilfikri nasıl ortaya çıktı ve Yerli otomobilin özellikleri nelerdir? Kullanıcılarıyla 2022 yılında buluşacak olan TOGG hakkında merak edilen önemli bilgileri sizler için derledik.

TOGG Nedir?

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nun kısaltması olan TOGG, ilk yerli ve milli otomobil markası olarak tanıtıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yerli ve milli otomobil üret çağrısı sonucunda 2017 yılında ‘babayiğit’ adı verilen firmalar bir araya gelerek çalışmalara başladı. Türkiye’nin ilk yerli otomobilini tasarlamak, seri üretmek ve piyasaya sürmek için güçlerini birleştiren firmalar şöyle:

  • Anadolu Grubu
  • Kök Grubu
  • BMC
  • Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği
  • Zorlu Grubu (Vestel)
  • Turkcell

2018 yılında bir araya gelen ve Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş. çatısı gömülü birleşen bu yerde her biri %19 oranında şirket ortağı olma kararlılığına sahip. Şirket merkezi olarak Gebze/Kocaeli tercih edilen TOGG’un en üst düzey yöneticisi olan CEO’su ise daha önce otomotiv sektöründe yöneticilik yapmış ve Gürcan Karakaş atanan oldukça başarılı projelere imza attı.

Yerli Otomobil TOGG Nasıl Ortaya Çıktı?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 60 yıllık bir hayali gerçekleştirme kararlılığıyla ortaya çıkan bu proje, yerli ve milli teknolojiler kullanılarak geliştirildi. 100’ü aşkın Türk mühendisin gece gündüz özverili çalışmaları sonucunda geliştirilen yerli otomobil TOGG, Gebze’de yapımı devam eden ve “Bilişim Vadisi” olarak adlandırılan fabrikada seri üretim gerçekleştirecek.

Yerli Otomobil TOGG’un Özellikleri Nelerdir?

Tamamen Türkiye’de üretilecek yerli otomobil TOGG’un lansmanı hem ülkemizde hem de dünyada ilgiyle izlendi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 27 Aralık 2019 Cuma günü tanıtılan ilk yerli elektrikli otomobil TOGG, ileri teknolojilerle donatılmış yeni nesil bir otomobil. Kendine has hatları bulunan aracın, dünyanın önde gelen otomobil güvenlik test kuruluşu Euroncap standartlarını tam olarak karşılaması bekleniyor. Türk mühendisler tarafından geliştirilen yerli otomobilin, 2020 yılında yollara çıktığında Euroncap’ın testlerinden 5 yıldız alacağı düşünülüyor. TOGG’un öne çıkan diğer özellikleri ise şunlar:

• İleri teknolojileriyle dikkatleri üzerine çeken yerli otomobil TOGG, küresel pazara hitap edecek. 

İnternete sürekli bağlı olarak çalışabilecek olan araç, sistem güncellemelerini otomatik olarak gerçekleştirebilecek. 

30 dakikada %80’e kadar şarj olabilecek araç, ileri seviye otonom sürüşüne de imkân verecek. 

Sıfır emisyon sayesinde çevreci bir otomobil olan TOGG, gelecek kuşaklara daha temiz bir dünyanın kalmasına yardımcı olacak.

Oto Ekspertiz Hizmeti için İletişime Geçebilirsiniz  – Koç Oto Ekspertiz.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *